Rodzaje uszczelek gumowych (SBR, NBR, EPDM)

Do produkcji uszczelek gumowych wykorzystujemy wysokojakościową gumę techniczną, która wyróżnia się dużą elastycznością, a przy tym trwałością. Produkt można dowolnie rozciągać i obrabiać, dzięki temu znajduje on szerokie zastosowanie w przemyśle produkcyjnym. Do najpopularniejszych rodzajów gum technicznych, należą: SBR, NBR, EPDM, które są odporne na odkształcenie oraz rozerwanie, a także na wysokie temperatury.

Rodzaje uszczelek gumowych

Uszczelki gumowe z gumy SBR

Do ich produkcji wykorzystuje się kauczuk butadienowo-styrenowy, czyli inaczej gumę SRB. Uszczelki wykonane z tego tworzywa charakteryzują się wyjątkowo dużą odpornością na działanie sił. Materiał ten nie przeciera się, a także nie odkształca, nie dochodzi też do głębszych naruszeń struktury. Uszczelki te są obojętne na wilgoć, jak również działanie różnych substancji chemicznych. Znajdują swoje zastosowanie głównie w przemyśle samochodowym, ponieważ zapobiegają między innymi wyciekaniu różnorodnych płynów oraz wygłuszają pracę pojazdu.

Uszczelki gumowe z gumy NBR

Elementy te wytwarza się z kauczuku butadienowo-akrylonitrylowego, który ma właściwości olejoodporne. Uszczelki te są zatem odporne na działanie wszelkiego rodzaju smarów, olejów silnikowych, ale też alkoholu, propanu, butanu i wielu innych. Ich struktura nie ulega zmianom zarówno w wysokich, jak i niskich temperaturach. Znajdują również zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym.

Uszczelki gumowe z gumy EPDM

Materiałem EPDM nazywa się inaczej kauczuk etylenowo-propylenowo-dienowy. Tworzywo to cechuje się świetnymi właściwościami izolującymi, chroni przed wieloma czynnikami, między innymi wstrząsami oraz wilgocią. Uszczelki gumowe wyprodukowane z EPDM nie reagują z estrami i kwasami, ich struktura jest zatem odporna na działanie większości substancji żrących. Produkt nie ulega również deformacji, jest odporny na działanie ultrafioletowe.

Udostępnij wpis:

Powiązane Artykuły